Wzorzec rasy


West Highland White Terrier


Standard FCI Nr 85 (20.01.1998)

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Tłumaczenie: Elżbieta Chwalibóg

Użytkowanie : terier

Klasyfikacja FCI : Grupa 3 - terier , Sekcja 2 - małe teriery (niskonożne)

Wygląd Ogólny : mocno zbudowany .Głęboka klatka piersiowa daleko do tyłu sięgające ostatnie żebra.Grzbiet jest prosty. Silne przednie kończyny , tylne są muskularne, co wpływa wyraźnie na ruchliwość , energiczne chody.

Zachowanie/charakter : mały , pełen wigoru , aktywny pies,obdarzony pewną dozą miłości własnej,prosty w kontaktach,trochę szelmowski.Żwawy, wesoły , odważny , samowolny,ale serdeczny.

Głowa : długość mózgoczaszki mierzona od guza potylicznego do oczu jest cokolwiek większa od długości kufy.Głowa jest obrośnięta gęstym włosem , trzymana pod katem prostym lub nieco mniejszym od szyi, nie powinna być noszona ,jakby była wyciągnięta do przodu.

Mózgoczaszka : lekko wysklepiona.W partii czołowej winna mieć łagodny obrys. Od nasady uszu w kierunku oczu zwęża sie tylko nieznacznie.

Przełom czołowo-nosowy : zaznaczony , tworzą go silne zgrubienia kości czołowej górujące nad oczami (łuki nadoczodołowe) i lekkie wgłebienie miedzy oczami.

Trzewioczaszka
Trufla nosowa : czarna , dość duża , nie wystaje zanadto do przodu i pasuje do całości.

Kufa : zwęża się stopniowo od oczu do koniuszka nosa, nie jest zapadnięta , nie załamuje się ostro pod oczami, gdzie ma swoją objętość.

Uzębienie : szczęka i żuchwa są mocne, tej samej długości , szerokie , gdyż kły są znacznie rozstawione , co wpływa na charakterystyczny dla rasy szelmowski wyraz.Jak na psa tej wielkości zęby są mocne i duże, w zgryzie nożycowym , to znaczy , że siekacze szczęki przykrywają przy ścisłym kontakcie siekacze żuchwy i są ustawione pionowo.

Oczy : szeroko rozstawione , średniej wielkości , nie powinny być okrągłe , tak ciemne,jak to tylko możliwe.Lekko zapadnięte pod obfitymi brwiami, o żywym , inteligentnym wyrazie i przenikliwym spojrzeniu.Jasne oczy są bardzo poważną wadą.

Uszy : małe , stojące o szpiczastych koniuszkach. Nie mogą być zbyt rozstawione na boki, ani zbytnio do siebie zbliżone.Pokryte są sierścią krótką i gładką (aksamitną) w dotyku , która nie wymaga skracania.Uszy nie powinny być na szczycie porośnięte długim , jak frędzle włosem.Szerokie o zaokrąglonych koniuszkach, duże, o grubej chrząstce,a także pokryte obfitą sierścią uszy sa wysoce niepożądane.

Szyja : wystarczająco długa , by unosić w prawidłowy sposób głowę , jest muskularna, stopniowo rozszerza się u nasady i wtapia w skośnie ułożone łopatki.

Tułów : zwarty.

Grzbiet : prosty.

Lędźwie : szerokie i silne.

Klatka piersiowa : jest głęboka, żebra dobrze wysklepione w swej górnej części, stają się odrobinę spłaszczone po bokach.Tylne żebra(rzekome) są długie , a odległość miedzy ostatnim z nich a biodrami jest krótka (w słabiznach).Nie wpływa to na swobodę ruchu.

Ogon : długości 12,5-15 cm, porośnięty twardą sierścią , bez frędzli , tak prosty, jak to tylko możliwe , trzymany pionowo do góry, nie może być zakręcony nad grzbietem.Długi ogon jest wadliwy , a w żadnym wypadku nie może być skrócony.

Kończyny
Kończyny przednie : krótkie i muskularne, proste, porośnięte sierścią krótką , szorstką i gęstą.

Łopatki : tak ustawione by umożliwić swobodny ruch kończyn przednich , poruszające się równolegle do osi tułowia.

Kończyny tylne : w górnych partiach mocne, muskularne i szerokie , w całości krótkie o silnych ścięgnach.

Uda : silnie umięśnione , niezbyt szeroko rozstawione.

Stawy skokowe : należycie ukątowane i dobrze ustawione pod tułowiem.Gdy pies stoi lub porusza się znajdują się dość blisko siebie.Słupkowatość lub podstawienie są poważną wadą.

Łapy : kończyn przednich są większe od łap kończyń tylnych.Okrągłe , proporcjonalnej wielkości,mocne o grubych opuszkach.Łapy porasta twarda , krótka sierść.Kończyny tylne mają mniejsze łapy o grubych opuszkach.Opuszki i pazury powinny być czarne.

Ruch : winien być wydajny i swobodny, a kończyny stawiane prosto do przodu.Przy ukośnym ustawieniu łopatek wykrok jest długi.Tylne kończyny sa elastyczne w stawach skokowych i kolanowych i dynamicznie podążąją za przednimi.Zarówno sztywne chody , jak i krowia postawa są wysoce niepożądane.

Szata : jest dwojakiego rodzaju.Okrywowa ma ok. 5 cm długości , jest twarda , bez śladu lokowatości.Podszerstek jest krótki, miękki i gęsty.

Umaszczenie : białe

Wzrost : w kłebie ok. 28 cm

Wady : wszelkie odchylenia od powyższego wzorca traktowane sa jako wady i oceniane zgodnie z ich stopniem.Samce muszą mieć w mosznie dobrze rozwinięte dwa jądra.

(treść zaczerpnięto z książki Elżbiety Chwalibóg "Teriery ze Szkocji")